Atkarība no gadžetiem un datoriem
Vai jūs lietojat digitālās tehnoloģijas? Mūsdienās daudzi nespēj savu dzīvi iedomāties bez tām. Elektroniskās ierīces, dažāda veida gadžeti un datori tiek plaši izmantoti gan mācībām un dažādu darba uzdevumu veikšanai, gan arī sociālajiem kontaktiem un izklaidēm. Šodien šajā rakstā mēs ar jums aplūkosim atkarību no gadžetiem un datora, kā arī to, kādu kaitējumu tie nodara cilvēka veselībai. Tāpat arī apspriedīsim ieteikumus, ar kuru palīdzību iespējams ierobežot mūsdienu tehnoloģiju lietošanu.
Jaunas atkarības
Mūsdienu straujās attīstības laikmetā tāds jēdziens, kā atkarība vairs neasociējas vienīgi ar alkoholu, narkotikām un cigaretēm. Tagad jaunā dzīves veida pieņemšana radījusi iespējas jaunu atkarību attīstībai, veicinot aizvien lielākas atkarības izplatību no gadžetiem, datora un sociālajiem tīkliem. Pēc daudzu šīs problēmas pētnieku domām mūsdienu atkarības ir bīstamākas, jo cilvēkus tās maz interesē. Sabiedrība dara visu, lai ierobežotu alkohola lietošanu, cigarešu smēķēšanu un narkotiku lietošanu, taču citas svarīgas lietas bieži vien tiek palaistas garām.
Jauniešu atkarība
Atkarība no gadžetiem un datora pārsvara izplatīta jauniešu vidū. Tas saistīts ar to, ka pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, tiešsaistes spēles iespējams spēlēt arī ārpus mājas, kā arī lietot sociālos tīklus. Vecāki šāda veida atkarības bieži neievēro. Tam uzmanību pievērš tikai tad, kad problēmas jau ir izveidojušās, piemēram: muguras sāpes, ēstgribas trūkums, traucēts miegs. Cilvēkiem, īpaši bērniem un jauniešiem, grūti sniegt palīdzību, jo viņi neapzinās problēmu un meklē dažādus attaisnojumus.
Atkarības profilakses ieteikumi
- Nelietojiet Internetu un sociālos tīklus pirms brokastīm
Ik dienu mēs ieslēdzam iekārtas pēc inerces. Taču priekš kam jau no paša rīta iegrimst informatīvajā plūsmā un noslogot savas smadzenes. Ļaujiet sev sākumā kārtīgi atmosties un noskaņoties darba dienai.
- Neņemiet līdzi uz guļamistabu viedtālruņus, klēpjdatorus un citus gadžetus.
Katrā viedtālrunī ir iebūvēts modinātājs. Tas ir diezgan ērti. Tādā gadījumā izmantojiet šo aparātu vienīgi kā modinātāju. Tāpat arī būtu ieteicams iegādāties vienkāršu mehānisko modinātāju, lai no rīta nerastos vilinājums tūlīt pēc pamošanās apmeklēt sociālos tīklus.
- Pirms publicēt informāciju par savu dzīvi sociālajos tīklos, padomājiet, kas to lasīs.
Pietiek vien iedomāties, ka esat saticis visus tos cilvēkus, kuri atrodami jūsu “draugos”. Vai jūs šo jaunumu viņiem personīgi pavēstītu? Nepiemirstiet ne tikai personīgi tikties ar saviem draugiem, bet arī pievērsties aktīvam dzīves veidam, atliekot mala mūsdienu gadžetus.
Apkopojot teikto
Jaunās tehnoloģijas atvieglo un paātrina informācijas nosūtīšanu un saņemšanu, un paredzams, ka aizvien vairāk un vairāk cilvēku kļūs no tā atkarīgi. Nepieļaujiet, lai tehnoloģiju lietošanas kaislība pieaugtu un pārvērstos atkarībā. Jūs varat izvairīties no tā, ja maksimāli izmantosiet savu laiku, nodarbojoties ar lietderīgām lietām.