Bērnu drošības problēmas, lietojot Internetu

Bērnu drošības problēmas, lietojot Internetu

Lai harmoniski un ātri attīstītos datorizētajā pasaulē, ikvienam mūsdienu bērnam ir jāapgūst jaunas informācijas tehnoloģijas, kā arī jāpazīst globālais informācijas avots ar nosaukumu Internets. Taču realitātē  vairākums bērnu to izmanto nevis jaunu zināšanu ieguvei, bet spēlēm un saziņai sociālajos tīklos. Tāpēc aizvien vairāk arī veidojas bērnu drošības problēmas, lietojot Internetu.

Pašlaik Internets ir kļuvis par svarīgu mūsu ikdienas dzīves daļu. To lietotāju skaits aug straujos tempos, pie kam jauniešu un bērnu auditorija Vispasaules tīkla ir ļoti liela. Ar Interneta palīdzību mēs atrodam sev nepieciešamo informāciju, sazināmies ar draugiem, uzzinām dažādus jaunumus, veicam pirkumus Interneta veikalos un daudz cita.  Taču, kā zināms, Interneta platforma ir ne tikai noderīga, bet arī bīstama, sevišķi bērniem.

Mūsdienās pieejamas daudzas vietnes, kuras propagandē prostitūciju, pornogrāfiju, vardarbību, karus, starpnacionālos un reliģiju konfliktus, kā arī narkotiku un alkohola lietošanu. Šāda rakstura informācija var ne tikai traumēt bērna psihi, bet arī izraisīt bailes, paniku un šausmas. Lielāka pieaugušo daļa saprot un apzinās šo problēmu, bet tikai nedaudzi no viņiem zina, kā pareizi aizsargāt savu lolojumu.

Aplūkosim dažus ieteikumus, kas palīdzēs šīs problēmas risināšanā:

Interneta lietošanas drošības apspriešana kopā ar bērnu

Interneta drošības jautājumi tiek apspriesti vecāko klašu informātikas stundās. Savukārt mazāko klašu audzēknim, kurš arī lieto datoru un viedtālruni, pastāstīt par to, kā darbojas krāpnieki Internetā, var tikai vecāki. Tiklīdz bērnam kļūst pieejams Internetam pieslēgts viedtālrunis, dators vai spēļu ierīce, obligāti ir jāsāk ar drošības noteikumu izskaidrošanu, lietojot tīklu.  Ir jāaplūko ikviens noteikums, jo, ja nepaskaidrosiet jūs, tad to jūsu vietā izdarīs jums svešs cilvēks!

Pastāstiet savam bērnam par to, ar kādiem draudiem viņš var saskarties. Tāpat arī, ja jums ir iespēja, tad datoru novietojiet kopējā istabā un centieties lielāko laika daļu pavadīt pie datora kopā ar bērnu, visu sīki skaidrojot un rādot.

Bērnu drošības problēmas, lietojot Internetu

Programmnodrošinājuma uzstādīšana un vecāku kontrole

Obligāti uzstādiet pretvīrusu programmu un  “Vecāku kontroli” visās ierīcēs, kurām ir pieeja Internetam. Tā ir pamata aizsardzība pret visiespējamākajiem tīkla tiešsaistes radītiem draudiem. Tas jums arī ļaus bloķēt dažādas vietnes ar aizliegtiem materiāliem, ierobežot jaunu programmu uzstādīšanu un palaišanu, kontrolēt bērna atrašanās laiku tīklā, kā arī kontrolēt bērna saraksti sociālajos tīklos.

Interneta lietošanas laika uzstādīšana

Visu laiku kontrolēt bērnu un pastāvīgi atrasties viņam līdzas jums neizdosies, taču jūs varat uzstādīt laiku, kad jūsu bērns varēs lietot Internetu. Laiks ir jau savlaicīgi jāpārrunā. Piemēram, jūs varat atļaut bērnam lietot Internetu, atnākot no skolas, kad viņš būs izpildījis mājas darbus un pabijis ārā. Mazāko klašu bērniem Interneta lietošanas laiks būtu jāierobežo līdz vienai stundai dienā, bet vidējo klašu skolēniem – līdz pusotrai stundai dienā.

Aizliegumu un atļauju apspriešana

Savam bērnam ir sīki jāpaskaidro, ko var darīt Internetā, bet kas ir kategoriski aizliegts. Piemēram: klausīties mūziku vai skatīties filmas, kas neatbilst bērna vecumam, spēlēt azartspēles, izvietot sociālajos tīklos personīgo informāciju, veikt lejupielādes bez jūsu atļaujas vai veikt pirkumus Internetā. Tāpat arī regulāri interesējieties, ko bērns Internetā ir darījis. Jums jāprot orientēties sociālajos tīklos, kā arī jāzina, kādās vietnēs jūsu bērni pavada visvairāk laika.

Lūk, tad arī visi padomi, kuri jāievēro, pirms atļaut savam bērnam lietot Internetu. Vispasaules tīkls pastāvīgi attīstās, tāpēc esiet gatavi attīstīties arī jūs! Vienīgi pateicoties pareizai bērna apmeklējumu organizēšanai Internetā un vecākiem klāt esot, bērni tiks pasargāti no informācijas negatīvās ietekmes un ļaundariem. Un mums atliek vienīgi novēlēt – drošu Internetu jums un jūsu bērniem!

Autors:

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *