Pašizglītība un pašmācība
Šodien mēs vēlētos savu rakstu veltīt tādām ikviena cilvēka dzīvē nozīmīgām lietām, kā pašizglītība un pašmācība. Kāpēc tās ir vissvarīgākās personības attīstībā, kādi ir pašmācības principi, kā arī kādas ir pašizglītības tehnikas un metodikas, ko var pielietot mūsdienu apstākļos? Par to visu mēs pastāstīsim šajā rakstā.
Kas ir pašizglītība un pašmācība?
Pašizglītība un pašmācība — tā ir patstāvīga nepieciešamo zināšanu, prasmju un iemaņu apguve pēc savas iniciatīvas un bez mācību iestādes palīdzības.
Pašlaik izdalāmi vairāki pašizglītības un pašmācības principi, kas nepieciešami šādam nolūkam:
- Zinātkāre
Lai pašizglītotos, jāpiemīt zinātkārei, vēlmei paplašināt savu redzesloku, uzzināt ko jaunu, paaugstināt profesionalitāti. Bez šīs īpašības pašizglītība sagādās vienīgi mocības.
- Gribasspēks
Ar vienu zinātkāri pašizglītībai būs nepietiekami, jo šis process ir diezgan sarežģīts. Laiku pa laikam cilvēkam nāksies sevi piespiest nodarboties, atliekot kādas interesantākas lietas. Šādam nolūkam tad arī ir nepieciešams gribasspēks. Mūsdienās ne ikviens ar to spēj palielīties, tāpēc, lai attīstītos, ir jātrenē savas gribasspēka īpašības.
- Motivācija
Un pēdējais vissvarīgākais pašizglītības princips, kas cilvēkam palīdz pašizglītoties – tā ir motivācija. Pateicoties tai cilvēks tieksies apgūt ko jaunu un sasniegt izvirzītos mērķus.
Pašizglītības un pašmācības metodikas:
Apmācību grāmatas, audio grāmatas, filmas, video rullīši
Grāmatas ir galvenais pašmācības avots. Pašizglītības metodika ietver informācijas ieguvi ar grāmatu lasīšanas palīdzību jebkādā sev ērtā veidā. Tās var būt elektroniskās grāmatas, papīra formā vai audio formātā. Var arī skatīties mācību filmas vai video rullīšus par jebkuru jūs interesējošo tēmu.
Paziņu pieredze, zināšanas
Īpašu uzmanību izpelnās tāda pašizglītības tehnika, kā zināšanu un pieredzes pārņemšana no cilvēkiem, kuri jūsu interesējošajā virzienā jau ir guvuši zināmus panākumus. Ja šādi cilvēki ir atrodami jūsu radinieku, draugu vai paziņu lokā, tad palūdziet viņiem dalīties savās zināšanās un pieredzē, kas būs nepieciešams pašizglītībai.
Specializēti Interneta resursi
Un pēdējā vispieejamākā pašizglītības metode – specializētu mājas lapu apmeklēšana, kuros izvietoti visiem pieejami noderīgi raksti. Tie ir plaši tematiskie portāli, personīgie blogi un forumi. Vēlams, lai mājas lapā būtu iespējams uzdot jautājumus un saņemt konsultācijas no apmācību materiāla autoriem, kā arī sarakstīties ar mājas lapas apmeklētājiem, ar kuriem jums ir kopīgas intereses.
Ar to mēs beidzam savu rakstu. Tagad jūs zināt, kā pareizi uzsākt pašizglītību un pašmācību, kā arī kādas metodikas šim nolūkam pielietot!